23 maj 2008

Nowy book trailer - Brzydcy, Scott Westerfield

Z wielkim zainteresowaniem obserwuję tzw. book trailery (czyli spoty reklamowe do ksiązek, które wydawnictwa produkują i umieszczają w internecie, np w youtube).
Polskie oficyny "dziecięce" dopiero testują ten koncept.
Poniżej zamieszczam "trailer" do "Brzydkich", trylogii Scotta Westerfielda, opublikowanej u nas przez Egmonta.
Btw: trylogii, która zresztą mnie nie powala, choć to solidna literatura, z mocnym i ważnym przesłaniem. Szczególnie w czasach histerycznego kultu urody....
Bardzo jestem ciekaw czy przyjmą się te trailery.... Czy będą skuteczne.... Młodzież niby ogląda w internecie filmy, przesiaduje przed youtubem. Ale "liczniki obejrzeń" book trailerów pokazują dość skromne liczby.
Jeżeli ja miałbym ryzykować prognozy, to pewnie bym postawił tezę, ze kluczem do sukcesu jest doprowadzenie do tego, by internauci zamieszczali te spoty na swoich blogach (taaaaa.....), a bibliotekarze na stronach bibliotek. Czyli przyjęcie strategii "wirusowej". Do tego zaś potrzebne są odpowiednio przygotowane book trailery: z "hakiem", czyli tym czymś, co spowoduje, że młodzi ludzie będą chcieli dalej przesyłać linki.
Bardzo ciekawą wymianę zdań na ten temat miałem z Tadeuszem Pilasem, autorem bardzo interesującego serwisu Ksiązki.TV. Serwisu właśnie w dużej mierze "book trailerowego".


7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

"Jeżeli ja miałbym ryzykować prognozy, to pewnie bym postawił tezę, ze kluczem do sukcesu jest doprowadzenie do tego, by internauci zamieszczali te spoty na swoich blogach (taaaaa.....)"

a skąd brak wiary, że nie zamieszczą?
na moim już jest (!) ;))
www.bibla.blog.pl
pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Na moim też już jest,www. biblioteka16.bloog.pl. Pozdrawiam

Refleks pisze...

Ciekaw jestem co sądzisz o audiobookach, które tak lubię ja i mój kilkuletni syn?
Pozdrawiam, Paweł /blog Refleks/

Klara pisze...

To bardzo interesujące... Ciekawa jestem ile takich "reklam" książek jest na youtube.com :)

ksiazki.TV pisze...

Na samym YouTube zwrot "book trailer" to kilka/kilkanaście tysięcy filmików - w tym polskich tylko kilkanaście. Na "Ksiazki.TV" można zobaczyć polskie książki z powiązanymi wideo - jest ich ponad 700. TP

Stefan pisze...

Don LaFontaine nie żyje. Bez niego nie ma już trailerów. Są już tylko po prostu filmy reklamowe. Wyobraźcie sobie trailer do Kubusia Puchatka z głosem Dona. "In the world of a great forest, the journey begins (...)"

Darmowe Bonusy pisze...

Trailery niczego nie mówia, praktycznie zawsze.